Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
26 postów 303 komentarze

Maria.W

Maria Wesołowska - 1. Iz 40, 31 2. "Trzeba żyć, a nie tylko istnieć." Plutarch 3. "Albo znajdziemy drogę, albo ją zbudujemy." Hannibal

Osoba Chrystusa w kontekście wyznania „Ja jestem Drogą, Prawda i Życiem”

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

„Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem”. Tymi słowami, cytowanymi przez apostoła, Jezus przedstawia siebie i swoją ofertę.

 

Jest przewodnikiem i może poprowadzić przez życie. Mówi to jako Syn Boży i nasz prawdziwy przyjaciel. Zwraca się bezpośrednio do każdego. Mówi o sobie. Niczego nie narzuca. Z troską zaprasza na Drogę, czyli do siebie. On jest tą Drogą. Jedyną, którą się idzie do Ojca.

Nie zwodzi promocjami. Nie zapewnia korzyści materialnych. Prawdą prowadzi do Boga. Zastanawiające jest to, że nawet człowiek niewierzący, jak szuka prawdy, często dochodzi do odkrycia Boga. Słuchającym przedstawia sens życia.

W tym wyznaniu występuje również pewne słowne określenie, które można dodatkowo interpretować. To sprawa dla teologów, ale według mnie (tak mi się skojarzyło) słowo „Jestem” jest przypomnieniem imienia Boga. Chrystus, jako druga osoba Trójcy, jako wcielenie Boga, przedstawia i wyjaśnia, kim jest Bóg. Jest Drogą, Prawdą i Życiem.

Co nam da przyjęcie tego zaproszenia? Tu, na ziemi, wzmocnienie wiary i radość ze spotkania z Nim. Pod koniec ziemskiej drogi zapewni spotkanie z Ojcem i kiedyś życie wieczne.

 

Postscriptum. Biuro turystyczne dla którego pracuje Chrystus – Przewodnik jest pewne. Przez dwa tysiące lat nie zbankrutowało. Nigdy turystów, podróżnych nie zostawiło bez opieki i przewodnictwa.
Z Chrystusem podróż przez życie może być ciekawa i będzie duchowo bezpieczna, chociaż często „pod górkę”.

           Po tych dwóch tysiącach lat mogę powiedzieć, że Chrystus

§        pokazał wielu ludziom drogę do Ojca;

§        głosił prawdę, nieraz gorzką, o życiu, ludziach i wieczności. Jest ona ciągle atakowana;

§        przez swoją śmierć i zmartwychwstanie dał nam możliwość życia wiecznego ().

 

Aneks 1:

11 października tego roku rozpocznie się w całym Kościele Katolickim Rok Wiary. W liście apostolskim „Porta Fidei” („Podwoje wiary”) Ojciec święty wyraża pragnienie, by Kościół i każdy z nas na nowo odnalazł drogę wiary i Chrystusa. Abyśmy „na nowo odkryli smak karmienia się słowem Bożym, wiernie przekazanym przez Kościół i Chlebem, danym jako wsparcie tym, którzy są Jego uczniami” oraz otworzyli się „na łaskę, która pozwala mieć oczy aby spoglądać na głębię i zrozumieć, że to, co zostało przepowiedziane, jest Słowem Bożym”.

Data rozpoczęcia Roku Wiary to m.in. 20-ta rocznica ogłoszenia Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Wiara nie jest jednak sprawa prywatną. Dlatego na tej Drodze, na którą zaprasza Chrystus, jesteśmy nie tylko wędrowcami, ale możemy być również świadkami Jezusa i Wiary.

Aneks 2:

Tylko Jezus może nas poprzez poznanie siebie poprowadzić do swojego Ojca, - "Ja i Ojciec jedno jesteśmy", i dalej – „nikt nie dochodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze mnie.” Jeżeli On jest Życiem, a jest, to daje nam siebie nieustannie - bo ciągle żyjemy. Nie tylko żyjemy tu, na Ziemi - chociaż też. Ale przede wszystkim przez swoją śmierć i zmartwychwstanie wykupił nas od śmierci wiecznej. On jest Prawdą.Na początku Ewangelii wg świętego Jana jest napisane „Na początku było Słowo. I słowo było u Boga, i Bogiem było słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, z tego, co się stało.” Wszak Prawdę sam wyrażał przez Słowo. Siebie nam dawał i wciąż daje poznać przez Słowo. W Biblii istnieje nawet w Jk 1,18 takie zdanie: „Ze swej woli zrodził nas przez słowo prawdy, abyśmy byli jakby pierwocinami Jego stworzeń.” I dalej „W nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła.”. Wrócę jeszcze na chwilę do tego, że On jest Życiem. Życie często łączone jest ze światłem a śmierć z ciemnością..
Z kolei gdy czytamy w Ewangelii o męce Chrystusa, możemy znaleźć takie mniej więcej słowa. Piłat spytał wówczas Jezusa „Cóż to jest prawda?”. Z punktu widzenia nas, chrześcijan, powinien raczej zapytać „któż”. Prawda przed nim stała.

 


 

KOMENTARZE

 • To prawda!
  //W tym wyznaniu występuje również pewne słowne określenie, które można dodatkowo interpretować. To sprawa dla teologów, ale według mnie (tak mi się skojarzyło) słowo „Jestem” jest przypomnieniem imienia Boga. //

  Podoba mi sie ujecie Tetragramu JHWH jako skrotowe: JAM JEST.

  Wowczas Jezus mowi: JAM JEST droga, prawda i zyciem. Podczas pojamania w Ogrojcu u Jana mamy ciekawe zdarzenie:

  //
  J 18,4
  A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: "Kogo szukacie?" 5 Odpowiedzieli Mu: "Jezusa z Nazaretu". Rzekł do nich Jezus: "Ja jestem". Również i Judasz, który Go wydał, stał między nimi. 6 Skoro więc rzekł do nich: "Ja jestem", cofnęli się i upadli na ziemię.//

  Jezus mowi JAM JEST a Jego oprawcy upadaja na ziemie!

  Pamietajmy tez, co znaczy 'Jezus'. Oznacza to 'JAM JEST ZBAWIENIEM'. Wspaniala piekna glebia...
 • smutne to
  >Biuro turystyczne dla którego pracuje Chrystus – Przewodnik jest pewne. Przez dwa tysiące lat nie zbankrutowało. Nigdy turystów, podróżnych nie zostawiło bez opieki i przewodnictwa.

  Nie wiemy tylko czy turyści są zadowoleni -nikt jeszcze nie wrócił i nie opowiedział. Może to firma krzak?
 • @ssak 17:15:08
  Moge mowic tylko za siebie, ale znam wielu innych podroznikow, ktorzy potwierdza, ze przygoda jest wspaniala. Wszyscy jestesmy bardzo zadowoleni!

  A Pan z jakiego biura?
 • @kontra 17:28:59
  Ja to głównie na własnym koniu -nie ufam zbytnio przewoźnikom po ostatnich wydarzeniach:(
 • @ssak 19:38:24
  Jezusowi można ufać zawsze :) On jest jedynym, który NIGDY i NIKOGO nie opuści. Jestem tego pewna.
 • @kontra 16:36:44
  Cieszę się, że tekst się podoba :) Ostatnio ćwiczę melodię do tego fragmentu. Jest świetna.
 • @Maria Wesołowska 20:46:49
  Do ktorego fragmentu? Jaka melodia?
 • @kontra 22:28:56
  Do "Męki Pana naszego Jezusa Chrystusa wg świętego Jana" - to z Ewangelii. A melodia jest ta, według której śpiewa się to w czasie Triduum. Ja ćwiczę fragmenty solowe i głównie partie chóru.
 • @klin 11:04:37
  Dziękuję za informację.
 • @Maria Wesołowska 07:48:42
  5*
  Zazdroszczę szczerze tego śpiewu. Niestety, z braku czasu jakoś się nie złożyło, abym do jakiegoś dołączyła (poza przymusowym w szkole muzycznej, gdziesmy ćwiczyli wyłącznie "Międzynarodówkę";(
 • @sigma 16:44:20
  w takim razie współczuję - bo świetnie jest pośpiewać. Warto jednak odszukać chór, na przykład parafialny. Ja w takim śpiewam i jestem bardzo zadowolona. Dwa razy do roku trafia się "ekstra śpiewanie" w postaci Triduum i pasterki.
  :)
 • @Maria Wesołowska 22:13:35
  Niestety, to co wyrabia nasz organista, parafianie traktują jako karę za grzechy. Facet nie ma glosu, ani słuchu, a w dodatku nie potrafi grać na organach i nie ma dobrodziejstwa wątpliwości, co do swych talentów;(
 • @kontra 16:36:44
  ///Pamietajmy tez, co znaczy 'Jezus'. Oznacza to 'JAM JEST ZBAWIENIEM'. Wspaniala piekna glebia...
  ///
  Dokładnie tak. To właśnie jest to. Jezus mówi że ON JEST, on wypełnił - jest wzorem - drogą, prawdą i życiem. Tym czego szukano od początku.

  Dlatego mówimy że Alfa i Omega. Początek i koniec. W tym właśnie sensie. Jest spełnieniem obietnicy - synem obietnicy.

  Dla każdego darem od Boga. Aby każdy miał życie wieczne a nie zatracił swojej duszy.
 • @sigma 23:01:03
  A Pani umie grać na czymkolwiek, co ma klawisze? Potem to już łatwo idzie...
  :)
  A tak na poważnie to istotnie, jest to problem. Istotnie.
 • @Antymedyczny 13:31:59
  "Dlatego mówimy że Alfa i Omega. Początek i koniec. W tym właśnie sensie. Jest spełnieniem obietnicy - synem obietnicy. Dla każdego darem od Boga. Aby każdy miał życie wieczne a nie zatracił swojej duszy."
  Piękne słowa, naprawdę.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej