Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
26 postów 303 komentarze

Maria.W

Maria Wesołowska - 1. Iz 40, 31 2. "Trzeba żyć, a nie tylko istnieć." Plutarch 3. "Albo znajdziemy drogę, albo ją zbudujemy." Hannibal

Przypowieść o siewcy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W ujęciu dla młodzieży. Dla przypomnienia: Mt 13, 1-9.

1) Część „zewnętrzna”: opis uprawy zboża i trudności, jakie występują przy jego wzroście. Siewca sieje, ale mu to „nie wychodzi”. Rzucił ziarno na ziemię, przyleciały ptaki i wydziobały. Rzucił na grunt skalisty, wzeszło, ale zaraz potem uschło. Na gruncie ciernistym urosło malutkie i zostało przygłuszone przez ciernie. Dopiero na końcu wyrosło, rzucone na dobrą, żyzną glebę.

2) Część „wewnętrzna” czyli głębsze znaczenie:
Ewangeliczny siewca to Jezus, który swoją działalnością sieje ziarno słowa wśród ludu. Kolejne rodzaje gruntu to ludzie o różnych charakterach:
- droga symbolizuje ludzi, którzy słyszą słowo, ale zaraz porywa je szatan;
- grunt skalisty to ludzie, którzy początkowo radują się dobrą nowiną,
ale szybko zapominają o niej, gdy tylko przestaje im być wygodna
lub przychodzą inne trudności (np. zwątpienia);
- grunt z cierniami – ludzie, którzy słuchają słowa, ale zajęci są doczesnymi sprawami;
- ziemia żyzna to ci ludzie, którzy nie tylko słyszą słowo, ale również przyjmują do swoich serc i wprowadzają w czyn. To są prawdziwi chrześcijanie.
Przypowieść tę można odnieść do działalności Jezusa i różnych postaw,
z jakimi zetknął się Zbawiciel na ziemi, głosząc Ewangelię. Ma ona także inny, bardziej współczesny wymiar – mówi, jak ludzie o różnych pokrojach różnie odbierają Słowo Boże. Ludzie, którzy mają zdolność/chęć słuchania
i rozumienia, dobrze zrobią jak będą je przyjmować.
Ta przypowieść ma też dla mnie drugie wewnętrzne znaczenie. Nie wiem, czy poprawne teologicznie. Ale próbując czynić coś dobrego, napotykamy trudności. Nie należy się nimi zrażać ale wciąż iść naprzód. Jeśli dążymy do dobrego, zwyciężymy.
Swoją wypowiedź pragnę zakończyć następującą refleksją: w Piśmie Świętym o prawdziwej wierze jest napisane: „Uważajcie więc, jak słuchacie. Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma, temu zabiorą nawet to, co mu się wydaje że ma.”  (Łk 8,18). Tak więc czytajmy i rozumiejmy.

KOMENTARZE

 • @
  Ta przypowieść jest niezwykła także z innego względu. Otóż, ów siewca jest zupełnie inny niż rolnik - który sieje. Bo rolnik nie marnotrawi zboża na zasiew.

  Za nim posieje, najpierw poświęci czasu i pracy na przygotowanie gleby. Wytypuje najpierw właściwy zagon - bo rolnik sieje różne zboża i dobiera zboża do właściwości ziemi.. . Orze, spulchnia, nawozi a dopiero potem zasiewa.

  Ten, Ewangeliczny siewca sieje zupełnie inaczej: na grunt skalisty, ciernie, drogę i wreszcie na żyzną drogę.

  To oznacza, że ziarno to ma w sobie moc taką, że nie tylko wydaje owoc w żyznej glebie, ale ma moc rozbicia skały, rozsadzenia drogi, a także sprawienia, że wśród cierni potrafi wydać plon.. .

  Wg mnie, ów siewca nie sieje ziaren ale sieje coś znacznie więcej niż ziarno. Coś co ma moc przemiany życia ludzkiego - nawet gdyby był on "skałą", "cierniem" czy "asfaltową warstwą".. .

  Może chodzić o dar zbawienia i jego powszechność. Każdy jest wezwany do Zbawienia przez Jezusa. Który umarł nie tylko za Zydów, Chrześcijan ale za każdego człowieka. Wystarczy, że "skała", np. zatwardziały grzesznik będzie żałował, nawet w ostatniej chwili życia - jak dobry łotr, a to ziarno wyda owoc - w wieczności.

  Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej